سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1386 @ 16:42

پیشنهادی دیگر . تلنگری دیگر

محمد رضا لطفی نوازنده برجسته تار و سه تار در تابستان امسال پس از سال ها برای هم میهنان خود به هنرنمایی می پردازد . ایشان طی پیشنهادی به مسئولان تلویزیون  که بیشتر به یک حرکت نمادین شبیه بود خواستار پخش مستقیم این کنسرت از سیمای جمهوری اسلامی شد . پیشنهادی که ناگفته عکس العمل مسئولان در رد این درخواست قابل پیش بینی بود .

حرکت استاد موسیقی کشورمان در بیان چنین پیشنهادی و رد آن از سوی سیمای جمهوری اسلامی بار دیگر بیانگر عدم درک متولیان فرهنگی کشور از موسیقی ایرانی و نادیده گرفتن حقوق هزاران علاقه مند آن است که پس از گذشت نزدیک به سه دهه از انقلاب هنوز تعریف مشخص و دقیقی از موسیقی مجاز و موسیقی غیر مجاز ارائه نکرده اند . در حالی که در طی روز شاهد پخش ساعت ها موسیقی نامتعارف از صدا و سیما هستیم بی توجهی به موسیقی ملی کشورمان همچنان ادامه دارد . سیاست های نادرست و افراط گرایانه در حوزه فرهنگ و هنر و در صدر آن موسیقی در طی سال ها ی گذشته گسست فرهنگی نسل نو ظهور کشورمان را از میراث کهن چندین هزار ساله خود باعث شده است . نسلی که شاید با گیتار و کیبورد و ... بیشتر همراهند تا با سه تار و تنبور و .... .

باعث سرافکندگی و شرمساری است که بسیاری از کودکان و نوجوانان کشورمان با ساز های ملی خود بیگانه اند . چه دل خونیم از شنیدن و خواندن فتواهایی که شاید برای اعراب جاهلیت هم جفاکارانه به نظر میرسند چه رسد به ایرانی عصر حاضر . وقت آن رسیده است که اساتید موسیقی و محققان گرامی حوزه و دانشگاه به دور از افراط و تفریط  برای پیکره نیمه جان هویت ملی و هنر و تمدن کهن نسل نو ایران فکری کنند و به تعریف واحد و منصفانه ای از موسیقی رسند .

به امید آن روز .