X
تبلیغات
رایتل
جمعه 2 دی 1384 @ 01:16

دو خبر از استاد لطفی و گروه شیدا

 استاد محمدرضا لطفی نوازنده برجسته تار ایرانی که چند روزی است به ایران بازگشته است، در دانشگاه هنر و همچنین موسسه آوای شیدا سخنرانی می کند. محمدرضا لطفی، نوازنده تار که پس از چند سال به ایران بازگشته است، این روزها در گرگان به سر می برد و قرار است تا هفته آینده در داشنگاه هنر در مورد " شیوه های تار نوازی" به ایراد سخنانی بپردازد.در صورت استقبال زیاد علاقمندان موسیقی از این مراسم ، " تالار فارابی" به این امر اختصاص خواهد یافت.همچنین لطفی طی هفته آینده در موسسه " آوای شیدا " نیز سخنرانی خواهد کرد. در این جلسه، او نقطه نظرات خود را در باره  موسیقی ایرانی بیان خواهد کرد.

***

زیدالله طلوعی" ، نوازنده تار و عضو دیرین گروه" شیدا" ،گفت : اعضای گروه " شیدا " هر کدام گرفتاری هایی دارند که به پیوستن آن ها به گروه لطمه می زند ؛ ضمن آن که بعضی از دوستان وقتی به جایی می رسند ، توقع دارند که دیگران دستانشان را ببوسند ، در حالی که تشکیل دوباره گروه شیدا به محبت و تواضع احتیاج دارد.
وی افزود : یکی دیگر از مشکلات ، حمایت نکردن بخش های فرهنگی دولت از ارکسترهای سنتی است ؛ چون اگر قرار باشد ، این افراد کار خود را رها کنند و به امید اجرای یک کنسرت یا ارائه یک کاست باشند در زندگی شخصی خود به مشکل بر می خورند.
این عضو قدیمی گروه" شیدا " با اشاره به شیوه برخورد سرپرست گروه ها اظهار داشت : سرپرستان نباید فکر کنند که افراد گروه های سابقشان همان جوان های سابق هستند ، بلکه آن اعضاء ، حالا خود را به سطح سرپرستی رسانده اند.
طلوعی گفت : من از خدا می خواهم که این گروه دوباره راه بیفتد ، منتها راه اندازی گروه شیدا فقط کار " محمدرضا لطفی " است و من حاضرم با ایشان همکاری کنم.
وی افزود : من دلم برای لطفی می تپد و به عنوان یک دوست دیرینه همیشه کنارش خواهم بود و هر کمکی که بتوانم ، به لطفی می کنم.
این نوازنده تار در خاتمه اظهار داشت : موسیقی ما به یک ناجی مثل " هوشنگ ابتهاج " نیاز دارد تا با راه اندازی گروه های قدرتمندی مثل عارف و شیدا جلوی موسیقی بیهوده را بگیرد.

***