دوشنبه 11 مرداد 1389 @ 11:19

نوری و صدای شکوهمندی که سکوت کرد

۱ - استاد محمد نوری از میان ما رفت . صدای زیبا و هنر ناب ایشان در تاریخ موسیقی ایران ماندگار شد. تنبور مست درگذشت این هنرمند فقید را به جامعه موسیقی ٬ شاگردان و خانواده ایشان تسلیت عرض  می کند. 

۲ - کنسرت سیمرغ در میان تبلیغات گسترده ی رسانه ای در مجموعه ورزشی انقلاب برگزار شد. جدا از کار ارزنده هنرمندان برجسته ای چون آقایان درویشی و متبسم حواشی تاثیر گذاری از ازرش هنری این اثر در نزد مخاطبان به شدت کاست.  

برگزاری ارکستر بزرگ که بر پایه چند صدایی خوانندگان استوار بود در فضای بازی مانند زمین تنیس تجربه ای محکوم به شکست بود . بر خلاف ادعای آهنگساز این اثر کیفیت صدا برداری در این اجرا نه تنها نسبت به اجرای سال ها پیش شهرام ناظری در این مکان بهتر نبود بلکه به مراتب گوش خراش تر و نا موزون تر به نظر می رسید . 

سومین شب اجرا با بارش اندک باران در فضای محل برگزاری همراه شد که هرجه برای پاره ای از مخاطبان لذت بخش بود به مراتب بر تنش های عصبی مجموعه گروه به خصوص همایون شجریان افزود . استرسی که به وضوح در چهره این خواننده جوان و خوش صدای موسیقی  ایران نمایان بود .  

در کنار تمام کاستی ها ارتفاع غیر معمول جایگاه نوازندگان  که به همراه عدم رعایت شیب لازم در قرارگیری صندلی های بخش وی شرایط را برای نداشتن دید کافی برای مخاطبانی فراهم می کرد که به امید تماشای بهتر این کنسرت برای هر بلیط بهای ۴۵۰۰۰ تومان پرداخت کرده بودند. به گونه ای که اکثر آنان با حسرت به صندلی های ۲۵۰۰۰ تومانی نظر داشتند . این نارضایتی با نقص فنی چند دقیقه ای صفحه نمایش این کنسرت به حد اعلای خود رسید .  

به تمام موارد فوق ترافیک سرسام آور اطراف محل برگزاری را اضافه می کنیم که باعث شد تا ساعت ۱۰.۱۵  و تا ۳۰ دقیقه پس از شروع برنامه شاهد جضور تماشاگران بودیم که به ناهمانهگی های اجرا دامن میزد و بی تدبیری ها را بیشتر از پیش نمایان می کرد. 

در مجموع کنسرت سیمرغ از اجراهایی بود که حاشیه بر متن برتری داشت و نقایص برگزاری سایه سنگینی بر اجرای زیبای گروه انداخته بود . مدیریت برنامه ضعف ها و ناهماهنگی های بارزی داشت که امید است در سایر اجراهای شرکت دل آواز برطرف گردد.     

۳ - برنامه فرش قرمز گروه دارکوب باوجود کسب مجوز از وزارت ارشاد در  آخرین لحظات لغو شد. این که به واسطه سخنرانی یک روحانی دینی تمامی سلسله مراتب قانونی نادیده گرفته شود و بدون در نظر گرفتن هرینه های سنگین برگزاری این مراسم ٬ با یک تماس از انجام آن ممانعت شود روایتی نامبارک و شوم در حوزه موسیقی ایران است که در صورت ادامه این روند روزهای اسفناکی در انتظار موسیقی در ایران خواهد بود.