یکشنبه 11 آذر 1386 @ 14:49

ساز ایرانی ٬ ایرانیان نامحرم

تنبور مست طی ماه های گذشته اقدام به انتشار آثاری از مقام های باستانی تنبور نموده است . از آنجا که این ساز پیوندی ناگسستنی با هموطنان کرد و بالاخص همراهان اهل حق دارد انتشار مقام های حقانی تنبور واکنش هایی را در بین این دوستان برانگیخت که ذکر نکاتی چند را لازم می نماید .

همانگونه که بارها اشاره شده است تنبور مست وبلاگی است پیرامون موسیقی ملی ایران و ساز آیینی تنبور . نگارنده به شدت از بیان مسایل اعتقادی در این وبلاگ خودداری کرده و طرح پاره ای از مسائل پیرامون آیین یاری را تنها از منظر موسیقی تنبور می داند . ارائه مقام های حقانی ساز تنبور به عنوان اصلی ترین منابع این ساز کهن را برای شناسایی هرچه بیشتر آن بر خود واجب میداند .

لذا از این پس از پاسخ های جداگانه به نظریات دوستانی که مخالف این روند هستند خودداری میکنم  اما همچنان مشتاقانه منتظر انتقادات دوستان گرامی خواهم بود . در پایان متن کامل نظر یکی از یاران همراه رابه همراه پاسخ نگارنده به ایشان ارائه می کنم تا حسن سرانجامی باشد بر این مبحث.

 

با سلام  دوست گرامی  

با تشکر از اینکه  میخواهید از این طریق یاد و  خاطره آن استاد فرزانه را زنده نگاه دارید.

نظر به گفته خودتان که مرجع قابل  اعتمادی در مورد اعتقادات آیین یارسان نیستید   .   خوب است بدانید ؛  قطعه ای که شما به نام انالحق معرفی نموده اید  به عنوان یکی از مقامهای کلامی یارسان میباشد لذا به هیچ عنوان جایز به پخش و تکثیر آن نبوده مگر گوشی محرم و جایگاهی چون جمع خانه .  که  اینگونه خود سریها نه تنها موجب قدر شناسی از آن بزرگوار ؛  بلکه باعث رنجش روح بزرگشان  میگردد  .  به امید زیر پا  نگذاشتن فرمایشات آن  پیر بزرگ  سید خلیل عالی نژاد
پاسخ:
با درود و سپاس از شما دوست گرامی .
اگر سری به آرشیو تنبور مست زده باشید قطعا اطلاعات نسبتا کاملی در حد آشنایی با این آیین آورده شده . پرداختن به موارد جزیی تر آیین یاری از حوصله وبلاگی که به حوزه موسیقی اختصاص دارد خارج است و نگارنده هرگز قصد ندارد مسیر نگارش مطالب را به مسایل اعتقادی وارد نماید . تنبور مست سعی کرده برای شناسایی بیشتر ساز تنبور و مرحوم عالی نژاد به انتشار این آثار اقدام کند .
اما در مورد دیدگاه شما و بسیاری از دوستان اهل حق در مورد عدم انتشار کلام های یارسان نگارنده با شما هم عقیده نیست . شاید با انتشار این مقام ها در گذشته و آشنایی بسیاری از جویندگان حقیقت با مفاهیم عمیق آیین یاری اکنون شاهد تنگناهای موجود بر سر راه یارسان نبودیم . شاید اگر دیدگاه ها و کلام های یارسان را از کنج جمع خانه ها به جامعه می بردیم و گوش جویندگان حقیقت  که امکان حضور در جمع خانه ها را ندارند را تا به این حد نا محرم نمی دیدیم هرگز شاهد تعرض  به حقوق اهل حق و مسکوت ماندن شهادت سید خلیل ها در وطن و غربت نبودیم .
تنبور مست ضمن احترام به عقاید شما دوست گرامی و سایر همفکران تان به عمومیت آیین یاری معتقد است و تلاش میکند تا اذکار حقانی را از کنج جمع خانه ها خارج کند شاید دوستانی که به دلایل مختلف (که در این بحث نمی گنجد) قادر به حضوردر جمع خانه ها نیستند با معارف و اذکار عرفانی یاری آشنا شوند و از طرفی آثار جاودانه  ساز باستانی تنبور را نیز به دوستدارانش عرضه کند.
برقرار باشید.