سه‌شنبه 21 فروردین 1386 @ 19:53

شمعی که به خانه رواست ....

خبر اجرای محمد رضا لطفی در ایران از معدود اتفاقات چشم نواز حوزه موسیقی در سال جدید است . این هنرمند برجسته قرار است تیر ماه امسال در فضای باز کاخ نیاوران به اجرای موسیقی بپردازد .

صرف نظر از نوع اجرای برنامه که هنوز مشخص نشده  فعالیت مجدد لطفی در ایران در طیف گسترده تری چون اجرای کنسرت جای ستایش دارد . گرچه هنوز هم بسیاری با شنیدن نام لطفی بی اختیار به یاد آثار ارزشمند وی در کنار محمد رضا شجریان می افتند اما این بار باید لطفی را بدون یار دوران جوانی اش  و با افکاری نو نظاره گر شویم .

به امید روزی که باز هم اساتید بزرگ موسیقی ایران چون گذشته در کنار هم بنشینند و آثار به یاد ماندنی خود را به دوستدارانشان عرضه کنند . چند سالی است که مشتاقان موسیقی شاهد اجرای هنرمندان کشورشان در خارج از ایران هستند و کم کم به این رسم نامبارک عادت کرده اند که پیش از دیدن یا شنیدن آثار تازه موسیقیدانان بزرگ در داخل شاهد اجراهای وسیع در خارج از کشور باشند .

آخرین اثر محمد رضا شجریان به همراه حسین علیزاده و کیهان کلهر و همایون شجریان هم پس از مدت ها منتشر شد . اثری که حاصل از اجرای آدر ماه سال ۸۴ در تهران بود . کنسرتی که طبق معمول پس از پایان تور های خارجی گروه اساتید در تهران برگزار شد نشان می دهد که اجرا در ایران سخت و طاقت فرسا اما ممکن و دست یافتنی است . پس چرا دوستداران هنر در داخل باید مدت ها در انتظار دیدن هنرمندانشان باشند ؟ آیا برای خرید بلیط کنسرت موسیقیدانان ایرانی در خارج کشور هم صف های چنین طولانی تشکیل می شود؟ آیا تا کنون پیش آمده که بلیط آن کنسرت ها پس از ۲ ساعت و شبانه نایاب شود ؟

این علاقه مندان آن اندازه ارزش دارند که به خاطرشان مسئولان غیر مجرب فرهنگی کشور را به همکاری بیشتر ترغیب کنیم . محمد رضا شجریان پس از انتشار این اثر که در  دو بخش به علاقه مندان موسیقی عرضه شده به زودی تور اروپایی خود را با گروه جدیدش آغاز می کند .

فراموش نکنیم شمعی که به خانه رواست به مسجد ....

***

تنبور مست عکس را از سایت گروه شیدا به امانت گرفته است  .